تِکنوتِرین | TechnoTrain

پلتفرم‌های وام‌دهی بلاک‌چین می‌توانند به SMEها کمک کنند و اقتصاد جهانی را بهبود بخشند

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 2 دقیقه

کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SME) سنگ زیربنای توسعه‌ی اقتصادی هستند. در اغلب کشورها، این SMEها هستند که پلتفرم ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی می‌شوند. بنابراین، هر محصول یا سیستمی که به رشد SMEها کمک کند یا فضای کسب‌وکار را ساده کند، راهکاری برای حل یکی از مشکلات جهانی خواهد بود.

مشکلات تأمین مالی سنتی

در توسعه‌ی SMEها، وام‌ها و تأمین مالی بیرونی تقش اساسی دارد. با این وجود، ریسک عدم برخورداری از شرایط بازپرداخت وام، همکاری بانک‌ها با SMEها را دشوار می‌کند.

یوجین گرین (Eugene Green) مدیرعامل و بنیان‌گذار WishFinance می‌گوید: «کسب‌وکارهای کوچک نقش مهمی در اقتصاد مدرن بازی می‌کنند زیرا این شرکت‌ها هستند که اغلب افراد را استخدام می‌کنند، مالیت بیشتری می‌پردازند، جامعه‌های محلی خود را تقویت می‌کنند و در نهایت رشد اقتصاد را به پیش می‌برند. با این وجود، دسترسی SMEها به سرمایه یکی از مهم‌ترین عوامل کلیدی موفقیت است که در رابطه با آن هنوز هم با مشکلات بسیاری مواجهند. در حقیقت، SMEها یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد جهانی هستند که منابع مالی محدودی دارند و منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه جایی است که بیشترین SMEهای با محدودیت‌های مالی را در خود جای داده است.»

عواملی که ممکن است مانع از دستیابی یک SME به شرایط بازپرداخت وام شوند، رقابت در بازارهای ناپایدار و و ناتوانی در تحقق اهداف تعیین شده برای این استارتاپ‌ها را شامل می‌شود. این عوامل در کنار سایر دلایل، موجب بی میلی بانک‌ها در اعطای وام به SMEها می‌شود.

پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز

پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر بلاک‌چین به تازگی شهرت بسیاری یافته‌اند و بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک با آغوش باز پذیرای آنها شده‌اند. این پلتفرم‌ها نیازی به طی کردن فرایندهای طاقت‌فرسای بانکی برای اعطای وام ندارند و از مشتریان خود نیز وثیقه مطالبه نمی‌کنند.

به گفته‌ی یوجین گرین، WishFinance، براساس گردش جریان نقد شرکت‌ها، وام‌های تجاری با نرخ بهره‌ی پایین به آنها اعطا می‌نماید. این پلتفرم، به زیرساخت ترمینال‌های POS و تراکنش‌های مالی دسترسی مستقیم دارد و از این اطلاعات به همراه داده‌های بازار محلی به منظور رتبه‌بندی مشتریان خود بهره می‌یرد.

با این وجود، مانند هر پروژه‌ی جدیدی در گام‌های ابتدایی توسعه‌، عموم جامعه به استقرار سیستم وام‌دهی بر یک پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز خیلی خوشبین نیستند.

همیشه سوال‌هایی در مورد قابل اطمینان بودن و امنیت چنین برنامه‌هایی وجود دارد به ویژه به این جهت که همیشه برخی افراد در چنین جوامعی از مزایای نوآوری‌های نوظهور به منظور فریب افراد و کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

پایداری پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر بلاک‌چین

جِرِمی اِپستِین (Jeremy Epstein) مدیرعامل Never Stop Marketing بر این باور است که ایده‌ی پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر بلاک‌چین بسیار بکر و ماندگار است. با این وجود، وی معتقد است که مدتی زمان می‌برد تا مردم بتوانند از خود در مقابل فریب و کلاهبرداری محافظت کنند.

اِپستِین می‌گوید برخورداری از یک مدل مبتنی بر توکن که در آن اعتبار اعطای وام به شرکت‌ها تحت تأثیر اعتبار افراد موجود در شبکه‌ی این شرکا‌ها قرار می‌گیرد، مدل کسب‌وکاری است که از نظر وی آینده‌ی خوبی پیشِ رو خواهد داشت.

cointelegraph

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • لطفا قبل از نوشتن دیدگاه خود قوانین دیدگاه گذاری در سایت رو مطالعه فرمایید.

*
*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازکردن چت
کارشناسان ما آنلاین هستند
پشتیبانی آنلاین تِکنوتِرین
سلام 👋🏻
چطوری میتونم کمکتون کنم ؟

راستی درجریانی دوره ساخت فروشگاه اینترنتی 50% تخفیف داره 😃
همین الان توی دوره ثبت نام کن و فروشگاه آنلاینتو بساز 😉